Пенесто еспресо колаче

Пенесто еспресо колаче

Uncategorized
Во комбинација со утринското кафе ова колаче е совршено слатко задоволствоПотребни состојки за тестото: 113 г несолен путер 15 г инстант еспресо 200 г шеќер 2 јајца 5 мл ванила 34 г какао во прав без шеќер 64 г брашно 1 кафена лажичка сол 1 кафена лажичка прашок за пециво Потребни состојки за филот: 130 г маршмелоу колачиња (25 големи или 250 мини) 30 мл јако свежо подготвено еспресо 15 мл „créme de cacao“ (по избор, доколку немате можете да го замените со уште 30 мл еспресо) 250 мл густо изматен крем чоколадни топчиња шлаг пена Начин на подготовка: Загрејте ја печката на 180 степени. Садот за печење премачкајте го со масло и брашно. Во мала чинија стопете го путерот. Откако ќе се стопи, тргнете го од шпоретот и додадете во…
Read More
Пунч од кафе

Пунч од кафе

Uncategorized
Волшебен вкус кој ќе го воодушеви цело друштво… Потребни состојки: 2 кг сладолед од ванила, растопен 2 л филтер кафе, оладено 0,5 л млеко 70 г шеќер 1 суперна лажичка екстракт од ванила 1 морско оревче шлаг Начин на подготовка: Кафето, млекото, шеќерот и екстрактот од ванила измешајте ги убаво и оставете ги да се ладат. Во голем сад за пунч ставете го сладоледот од ванила, врз него сипете ја мешавината која претходно ја направивте и нежно промешајте. Одозгора украсете со шлагот и изрендајте го морското оревче. извор: http://www.kafepauza.mk
Read More
Бразилски кафе колачиња (Brazilian Coffee Cookies)

Бразилски кафе колачиња (Brazilian Coffee Cookies)

Uncategorized
Вкусни и неодоливи во секое време Време на подготовка: 20 минути Потребни состојки: 110 грама кафеав шеќер 100 грама шеќер 1 јајце 10 милилитри екстракт од ванила 20 милилитри млеко 250 грама брашно 5 грама сол 1 грам сода 1 грам печиво 10 грама инстант кафе Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на температура од 200 Целзиусови степени и обложете ја тавата со пергаментна хартија. Во голем сад ставете ги кафеавиот и белиот шеќер, јајцето, екстрактот од ванила и млекото и мешајте додека смесата не стане пенеста. Во друг сад ставете ги брашното, солта, печивото и инстант кафето и на крај додадете ја смесата што претходно ја измешавте. Со миксер мешајте додека не добиете темелна хомогена смеса. Откако ќе го направите ова, направете идентични кружни форми или доколку имате калапи можете да…
Read More
Секое утро пијте го ова кафе и ослободете се од вишокот килограми

Секое утро пијте го ова кафе и ослободете се од вишокот килограми

Uncategorized
Сигурно сте чуле за здравствените придобивки на кокосовото масло. Постојат докази според кои ова корисно масло го забавува процесот на стареење и го намалува вишокот килограми. Па, зошто не би го вклучиле во вашиот утрински ритуал со тоа што ќе го додадете во кафето кое го означува почетокот на вашиот ден? Сѐ што треба да направите е да се придржувате до ритуалот и секое утро да пиете црно кафе без млеко, направено според еден од следниве два рецепти… Прв рецепт Потребни состојки: 180 милилитри кокосово масло 120 милилитри мед 1 лажичка цимет 1 лажичка какао (по избор) Начин на подготовка: Сите состојки измешајте ги во тегла и секое утро додавајте по една мала лажичка од смесата во вашето домашно црно кафе. Втор рецепт Потребни состојки: 240 милилитри кокосово масло 60 грама…
Read More
Тирамису со шербет – Moirecepti

Тирамису со шербет – Moirecepti

Uncategorized
- Сварете 300 мл. кафе во кое ќе додадете рум и 40 гр. шекер, оставете нека се олади. Пригответе го филот - Пенесто се матат јајцата со 40 гр. шеќер која ќе ја одземете од вкупната количина која е како што е напишано во состојките - 150 гр. Додека се матат јајцата, во сад сварете густ шербет од остатокот кој е 110 гр. шеќер залиен со 60 мл. вода, кој ќе се вари. Треба да биде со температура од 121 степен. Доколку имате термометар да мерите, а ако немате тогаш пробајте дали е доволно густ. Кога ќе фатите (иако е топло не е страшно) со два прста да се прави конец или пак ако капнете во ладна вода од шербетот потребно е да се формира во топче како бонбонче, да…
Read More
Струмичка баклава

Струмичка баклава

Uncategorized
    Струмичката баклава е сосема различна од било кој друг крај во Македонија. Навидум едноставна, но со единствен вкус кој никогаш нема да го заборавите. Денес поретко се прави во изворна форма заради променетите услови на живеење. Баклавата во старо време се подготвувала дома, но печењето било резервирано за познатите фурни во градот. Се правела во огромни тепсии кои се носеле на фурна, а тепсиите морале да бидат калајдисани. Секое семејство поседувало такви тепсии со различни големини, или барем една. Баклавите ги правеле нашите баби и прабаби и наназад до којзнае кои времиња… Но, дојде време кога жените почнаа да се вработуваат, а и кога почнаа да се продаваат готовите кори кои сменија многу работи… И тогаш, една мала итрина почна да се применува, се мешаа корите. Ќе се…
Read More
Полнета празнична погача

Полнета празнична погача

Uncategorized
Состојки За тесто 600 гр. брашно (отприлика) 250 мл. млеко 1 шољичка масло 1/2 лажичка сол 1 лажица шеќер 1/2 свеж квасец 125 гр. путер (маргарин) 1 јајце за премачкување За полнење 8 тенки парчиња свински врат 4 млади кромитчиња 800 гр. урда 1 јајце 1/2 кг. спанаќ 4 црвени пиперки 6 варени јајца   1. Од наведените состојки се замесува средно меко тесто и се остава да стаса. 2. Стасано се дели на 8 топчиња и секое се расукува во големина на тањирче. Шест од нив се премачкуваат со путер. Се редат на две места, на едното 3 корички, а на другото 5 и се оставаат во фрижидер да одстојат околу ½ час (најгорните корички не се премачкуваат со путер). 3. Младиот кромид се сецка и потпржува на малку…
Read More
ПРЕДЛОГ ЗА МУЗИКА ВО БРЗО …

ПРЕДЛОГ ЗА МУЗИКА ВО БРЗО …

Uncategorized
Состојки 50 dag шампињони 40 dag hams 3 Исечете леб 1 глава на кромид 20 dag сирење магдонос, вегета, пипер 3 јајца јајца и крем за обложување кората за чуварот Подготовка Борови печурки на пристаништето, шунка или ореви, малку вода (што ќе ослободи печурки), а потоа се излади, мелено сирење до саканата количина, ставете 3 јајца, натопете леб 2-3 ширина (средината), магдонос и зачини по желба. Измешајте сè. Еден слој е подмачкан, а другиот лист е ставен. Протресете и покријте јајце и супа. извор: http://korisnisavjeti92.blogspot.ba/2018/03/
Read More
СЛАНИ СТАПИЧИ – вкусна закуска со брзина, за само 10 минути!

СЛАНИ СТАПИЧИ – вкусна закуска со брзина, за само 10 минути!

Uncategorized
Вкусни солени стапчиња се совршен закуска кога јадете нешто и брзо го зачувате. Завршени за 10 минути и одличен вкус! Потребно: 2 парчиња жолчка 1 парче омекнат маргарин чаша кисела павлака 2 лажички сол 500 гр остра брашно прашок за печење + сусам, јајце Постапка: Земете маргарин на собна температура за да омекне. После тоа, измешајте го прашокот за пециво со прашок за пециво, а потоа додајте 2 жолчки во садот. Додадете сол, павлака и добро промешајте според вкус. Исечете маргарин и добро промешајте. Промешајте и брашно помешајте со прашок за пециво, а потоа измешајте мазно тесто. Развијте го тестото на напуштената површина со дебелина од 1 см. Исечете ги стапчињата и ставете ги во сад за печење со лист за печење. Победете го тестото со сушено јајце, а потоа…
Read More
ИДЕАЛЕН ПОЗДРАВУВАЊЕ ЗА 25 МИНУТИ ИСПИТУВА СО СИРЕ И СПЕЦИЈАЛЕН УМАК

ИДЕАЛЕН ПОЗДРАВУВАЊЕ ЗА 25 МИНУТИ ИСПИТУВА СО СИРЕ И СПЕЦИЈАЛЕН УМАК

Uncategorized
состојки: 6-7 листови кора за пита 400 гр свежо сирење 1 јајце 1 лажица кисела павлака по вкус на сол за обложување: 1 јајце 3 лажици масло 3 лажички јогурт сос: 1 мал краставица 1 бел лук 1/2 л јогурт тие се вкусни, бибер Подготовка Комбинација на сирење, јајца, павлака и размахване so.Posebno јајце, масло и јогурт, обложување kora.Sve кора сече на шанкот 4 trake.Na стави малку рендан ленти и обложени со составот слој за малку. Покријте со друга лента. Ставете 1 лажичка филе со сирење на едниот крај. Вклучи, потоа поставете преклопување, формирајќи триаголници. На ист начин подгответе ги другите триаголници, сè додека не се конзумираат состојките. Ставете го, ставете го во рерната загреана до 200 C. Почекајте додека не мириса. Загорете го за неколку минути! Послужете со сос…
Read More